A 7 ”Nagyvezér” zöldség, a hét minden napjára – 1.rész

A 7 ”Nagyvezér” zöldség, a hét minden napjára – 1.rész

Mai hírlevelünkben azokról a zöldségekről szeretnénk beszámolni, melyek kiemelkedő helyet foglalnak el az egészséges életmód hazájában. 7 jelentősen jótékony hatású zöldség a Táplálkozás-Beállítás piramisának alapjából, melyek legjobban támogatják egészségedet és a sav-bázis egyensúly fenntartását. Fogalmazhatnánk úgy is, hogy a táplálkozási piramisunk „Nagyvezér” zöldségei. Magyaros hasonlattal élve ők a tányérfoglaló vezéreink és egészségünk őrei… Természetesen ennél […]

Gergő
2013.08.05.

Mai hírlevelünkben azokról a zöldségekről szeretnénk beszámolni, melyek kiemelkedő helyet foglalnak el az egészséges életmód hazájában.

7 jelentősen jótékony hatású zöldség a Táplálkozás-Beállítás piramisának alapjából, melyek legjobban támogatják egészségedet és a sav-bázis egyensúly fenntartását.

Fogalmazhatnánk úgy is, hogy a táplálkozási piramisunk „Nagyvezér” zöldségei. Magyaros hasonlattal élve ők a tányérfoglaló vezéreink és egészségünk őrei…

Természetesen ennél jóval többet is megemlíthetnénk, de a teljesség igény nélkül maradtunk a 7-es számnál.

A következőkben használhatnánk a lúgosítás, az elsavasodás, a méregtelenítés vagy Maria Treben szavaival élve a vérképzés, vértisztítás szavakat, de egyszerűen maradjunk abban, hogy megpróbáltuk összegyűjteni nektek a hazánkban fellelhető legjótékonyabb tápanyagbombákat.

Nem fogunk olyan szavakat használni, hogy cryptoxanthin, pinoresinol, kapszaicin, lutein vagy secoisolariciresinol, mert nem ez a fontos. A fontos az, hogy miért fogyasszuk őket!

Ezeket a zöldségeket első sorban nyersen, azaz salátákban és turmixokban ajánlunk fogyasztásra (természetesen egészséges olajok/zsírok kiséretében):

1. Spenót

Irhattuk volna a sóskát, a rukkolát, a medvehagymát vagy éppen bármilyen egyéb zölség levelét (karalábé, répa, brokkoli, retek, különféle saláták). Minden tanfolyamon hangsúlyozzuk, hogy fogyasszunk minél több zöld leveles zöldséget, főleg akkor, mikor szezonálisan is elérhetőek.

A spenót azért az abszolút kedvencünk, mert könnyen beszerezhető, akár kiskertben is egyszerűen termeszthető és mivel nyersen is kellemes az íze, igy minden zöldturmixba és salátába keverhetjük.

Mivel rengeteg klorofillt tartalmaz, így vérképző és egyben segít az anyagcsere során keletkező savak semlegesítésében. Emellett pedig egy tápanyag-bomba és hihetetlenül kedvező hatást gyakorol az emésztésre (a hasnyálmirigy-elválasztásra és az epesav-képződésre is). Ő Álmos a 7 vezérünkből.

A klorofill mellett a következő fontos vitaminokat és ásványi elemeket tartalmazza. Kezdve azzal, amiből a legtöbbet:
Vitamin K, Vitamin A, Mangán, Folát, Magnézium, Vas, Vitamin C, Vitamin B2, Kálcium, Kálium, Vitamin E… soroljuk még? Valószinűleg Popeye sem véletlenül lett tőle olyan erős… 🙂

Egyes kutatások kimutatták, hogy a spenótban található tápanyagok és vitaminok a legjobban például a tojás vagy a zsírosabb halak kíséretében hasznosulnak… És itt nemcsak a zsírban oldódó vitaminokról van szó. Valószínűleg az egyik legkomplexebb növényi táplálékunkat ismerhetjük meg a spenótban, melyet bátran javaslunk mindennapi fogyasztásra.

2. Uborka

A legnagyszerűbb dolog az uborkában a viztartalma (90-95%). Ez egy rendkívüli és egyedülálló dolog, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy itt egy tökféléről van szó. Viztartalma mellett hidratál, feszesíti a bőrt, ellát minket “kötött vizzel” és antioxidánsok tárházával.

Az uborkában található antioxidánsokat és egyéb kémiai vegyületeket összefüggésbe hozzák jónéhány ráktípus, többek között a mellrák, petefészek-rák, prosztatarák és hugyhólyag-rák megelőzésével. Valamint nagyon jó eredmények olvashatóak szív- és érrendszeri megbetegedések kapcsán is.

Az uborka nagyobb figyelmet kell kapjon, mert táplálkozási értékét azzal növeli, hogy kedvező hatással van a gyomor működésére is.

Az uborka olyan vitamonokat és ásványi anyagokat biztosít, melyek segítenek a méregtelenítésben: Vitamin K, Vitamin C, Kálium, Magnézium, Kálcium. Nem nagy mennyiségben, de pont az a lényeg. Kíméletes méregtelenítés, hatékony polyphenolokkal.

Káliumtartalma alacsonyabb, mint például a búzafűé, igy enyhébb a vízhajtó hatása is és emiatt folyamatosan fogyasztható.

Ezenkívül mindenféle krémbe mártogatható és beleszórható a krémlevesekbe is. Hazánkban szabad földön is megterem tavasztól késő őszig. Személyes kedvencünk az oliva olajos-fokhagymás csicseriborsó-krém (humusz) és 4-5 apró ”jómagyar” uborka…

3. Brokkoli

Ha valóban tudatosak vagyunk a táplálkozásunkat illetően, akkor a brokkoli egy alap élelmiszer, de inkább azt mondhatjuk, hogy kötelező (persze csak akkor, ha bejön az íze). Ha tudjuk, fogyasszuk minimum hetente 3-5 alkalommal, mikor szezonja van, akkor pedig mindennap.

Rengeteg energiát, kicsattanó egészséget és vitalitást biztosít. Nehéz felsorolni, hogy a brokkoli pozitív hatásait mi mindennel hozták már összefüggésbe. Többek között gátolja a rákos sejtek burjánzását, támogatja az emésztőrendszert, az anyagcserét, ellát minket a zsírégetést segítő co-enzimekkel. Emellett erősíti az immunrendszert, gátolja az öregedési folyamatokat, segít a sav-bázis egyensúly fenntartásában és mindezek mellett még nagyon finom is.

Az a nagyszerű benne, hogy enyhe, rövid hőhatásnak kitéve sem veszít sokat hatóanyagaiból, igy grillezhetjük, párolhatjuk – a szárát is, sőt, fagyasztáskor is megtartja jótékony tulajdonságait.

Amellett, hogy egy tápanyag szupersztár és rákmegelőző hatással rendelkezik, a Nagyvezér még tápláló is, így akár önmagában is fogyasztható.

Mi imádjuk nyersen is, de személyes kedvencünk halakkal összepárolni vagy beletunkolni egy májkrémbe, de még nyers tojással is ízletes lehet.

20-25 vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, melyek közül a legfontosabbak a C, K, a és a B-csoport vitaminjai, Vas, Kálcium… Ennyi elég is a felsorolásból, a brokkoli be is került a 7 vezér közé.

Hamarosan következik a folytatás és a többi „Nagyvezért” is megismerhetitek személyesen…

Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!