Várandósság esetén NEM javasoljuk a vas szedését

Várandósság esetén NEM javasoljuk a vas szedését

Palágyi Adrienn
2020.01.27.

Várandósság esetén 100-ból 92-98 esetben a Táplálkozás-Beállítás kifejezetten NEM javasolja sok vasat különálló szedését (a mellékelt tanulmányokra és tapasztalatainkra alapozva), viszont a vashiány gyakori ebben az időszakban. Tehát a vas felszívódásának célzott növelése tűnik arany középútnak. Erre biztosan létezik több módszer is, az egyik leghatékonyabb és legkomplexebb a laktoferrin alkalmazása, legalábbis több, viszonylag friss kutatás szerint is. Egy 2014-es intervenciós humán vizsgálatban ezt újra meg is erősítették: 156 vashiányos várandós nő kapott mindössze 100 mg laktoferrint, 139 pedig laktoferrin helyett a szokásnak tekinthető 520 mgos vas-szulfátot. Meglepő módon már ez a kis dózisú laktoferrin is hatásosabbnak bizonyult a vashiányos kismamáknál, mint maga a sok vas… és ami szintén fontos, bár számunkra nem meglepő: a laktoferrint kapó kismamák IL-6 (gyulladást jelző paraméter) szintje is csökkent, míg a vasat szedőké nőtt! Ezen felül a laktoferrines kismamáknál NEM volt vetélés, míg a vasat kapó kismamáknál sajnos 5 (!) ilyen eset fordult elő (F).

Erősen feltételezhető, hogy a laktoferrin azáltal növeli természetes módon igen hatékonyan a vasszinteket, mert bizonyos bélbaktériumoktól és egyéb kórokozóktól megvonja azt. Emellett a laktoferrin fokozza a vas felszívódását a bélből, illetve utána a sejtek vasfelvételét is. Úgy tűnik tehát, hogy a laktoferrin (a vas külön pótlása nélkül is; bizonyos esetekben vassal egyszerre) emelheti a vasszintünket, miközben a vas szervezetben okozott káros hatásait segít minimalizálni, elkerülni vagy meggátolni.

Egy 2009-es cikkünk erről:
https://taplalkozasbeallitas.hu/vashianyos-verszegenyseg-a…/

Ilyen és ehhez hasonló nagyszerű ismereteket adunk át célzottan minden Carmenta-Várandósság Fórumesten, ne maradj le:
https://taplalkozasbeallitas.hu/varandossag-forumest-carme…/

Jelenlegi forrás:
Biometals. 2014 Oct;27(5):999-1006.
Safety and efficacy of lactoferrin versus ferrous sulphate in curing iron deficiency and iron deficiency anaemia in hereditary thrombophilia pregnant women: an interventional study.
Paesano R, Pacifici E, Benedetti S, Berlutti F, Frioni A, Polimeni A, Valenti P

Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!